Drukuj

lapka  1. Co zapewnia nam sterylizacja/kastracja?

Pamiętajmy, że sterylizacja/kastracja jest nie tylko zabiegiem zapobiegającym niechcianym ciążom i hamującym popęd płciowy, lecz co równie ważne chroni ona zwierzęta przed wystąpieniem u nich w przyszłości niektórych groźnych chorób.

U kotek i suczek operacja ta zapobiega stanom zapalnym macicy (ropomacicze),

ciąży urojonej, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu sutkowego.

Natomiast u psów i kocurów kastracja ogranicza możliwość przerostów i stanów zapalnych prostaty oraz chroni przed wystąpieniem nowotworów jąder.

Ponad to wysterylizowane/kastrowane zwierzęta nie odczuwają już potrzeby znaczenia terenu moczem, stają się mniej agresywne i niechętne do ucieczek co znacznie ułatwia ich socjalizację i współżycie w naszej rodzinie.

lapka  2. Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

U kotów zabieg sterylizacji/kastracji wykonywany jest najczęściej jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej tj. około 6-7-ego miesiąca życia.

U suk zabieg najlepiej wykonać około 3 miesięcy po pierwszej rui, której wystąpienie jest równoznaczne z zakończeniem okresu intensywnego wzrostu, w którym hormony płciowe odgrywają znaczącą rolę. Oczywiście możliwe jest też wykonanie sterylizacji przed pierwszą rują, jednak właściwy termin  należy ustalić z lekarzem prowadzącym.

Psy kastrujemy około 8-ego miesiąca życia, choć w przypadku ras dużych i olbrzymich okres ten może się wydłużyć nawet do 1,5 roku.

Zwierzęta starsze możemy poddać zabiegowi w każdym wieku, jednak u zwierząt powyżej 6-ego roku życia warto przed planowanym zabiegiem wykonać profilaktyczne badania krwi.

lapka  3. Przygotowanie do zabiegu.

Zabieg sterylizacji/kastracji wykonujemy w pełnej narkozie co oznacza, ze zwierzę nie jest świadome i nie odczuwa żadnego bólu.

Przed narkozą właściciel musi zachować u swojego pupila 16-18 h głodówkę.

Na około 2 h przed operacją warto odstawić także wodę.

Pamiętaj! Zabieg sterylizacji/kastracji jest definitywny i poddane mu zwierzęta nie będą już zdolne do posiadania potomstwa.

lapka  4. Powrót do domu.

Po zabiegu zwierzę powinno się umieścić na czystym posłaniu w znanym mu otoczeniu, warto w celu zmniejszenia stresu przyciemnić światło i zapewnić mu spokój i dostęp do świeżej wody.

Pamiętaj!, że pełne wybudzenie  z narkozy u twojego pupila może potrwać do rana następnego dnia, stąd bezpośrednio po zabiegu nie należy zwierzęcia karmić, gdyż grozi to zakrztuszeniem bądź nadmiernym rozszerzeniem żołądka!

Ze względu na stres związany z hospitalizacją zwierzę po zabiegu może nie chcieć jeść do 24 h a nawet 48 h, po tym czasie apetyt normuje się i następuje powrót do formy.

Pamiętaj również, że po zabiegach operacyjnych zwłaszcza u suczek i kotek należy ograniczyć dawkę ruchu, aby zapewnić jak najlepsze warunki gojenia się rany pooperacyjnej.

lapka  5. Życie po zabiegu.

Koty i psy po sterylizacji/kastracji są bardziej narażone na rozwój otyłości, gdyż hormony płciowe w znacznej mierze odpowiadają za przemianę materii w organizmie, dlatego należy pamiętać o kontroli wagi swego podopiecznego i w razie problemów z jej utrzymaniem skonsultować z lekarzem weterynarii wybór odpowiedniej karmy.