1 2 3

lapka  1. W nowym domu.

Szczeniak bądź kociak powinien trafić do domu w wieku minimum między 7 a 8 tygodniem życia, bowiem wtedy jest już w stanie samodzielnie jeść, i przeszedł okres socjalizacji z rodzeństwem i matką. Dzięki temu procesowi zwierzęta uczą się prawidłowych zachowań w stosunku do ludzi i innych zwierząt i nie wykazują niektórych problemów wychowawczych w przyszłości.

lapka  2. Zapoznanie się z otoczeniem.

Ośmiotygodniowy szczeniak lub kociak znajduje się w tym okresie swojego życia, kiedy powinien się zaznajomić z jak największą ilością bodźców, które musimy mu zapewnić. Im więcej nowych rzeczy pozna za młodu tym mniej  będzie ich się bał w przyszłości.

lapka  3. Pierwszy raz u weterynarza.

Warto też udać się jak najwcześniej z nowym podopiecznym do weterynarza, aby upewnić się, że nasz pupil jest zdrowy i prawidłowo się rozwija, oraz zaplanować jego program szczepień i odrobaczenia.

Lekarz oceni też stan zdrowia skóry i pozbędzie się pasożytów (pcheł, kleszczy, świerzbowca usznego-koty)
Pamiętaj! Dopóki twój pies lub kot nie ma wykonanych szczepień ochronnych powinieneś ograniczyć jego kontakt z obcymi zwierzętami, gdyż może się on zarazić groźnymi dla jego życia chorobami : psiaki (nosówka, parvowiroza) ; kocięta („koci katar”, białaczka).

lapka  4.Bardzo ważne jest żywienie młodego zwierzęcia.

Należy przede wszystkim pamiętać, że około 7-ego tygodnia życia układ pokarmowy szczenięcia i kocięcia zaczyna się rozwijać i procesy trawienne ulegają zmianie. Związane jest to z przejściem z mleka matki na karmę stałą. Oznacza to, że zwierzę może już nie trawić mleka i często podawanie go w tym okresie prowadzi do wystąpienia biegunek.

Biegunka może być też związana z przekarmieniem bądź nagłą zmianą karmy.

Pamiętaj!, by każdą "nowość" w żywieniu wprowadzać stopniowo początkowo mieszając ją z  dotychczasową karmą, brzuszek twojego małego kotka lub pieska jest bardzo wrażliwy na zmiany.

Młode zwierzęta mają niewielką pojemność żołądka, dlatego szczenięta do czwartego miesiąca możemy karmić nawet 4 razy dziennie, potem do szóstego miesiąca trzy razy i po 6 miesiącu życia dwa razy dziennie.

Kocięta mają dużo szybszy metabolizm i wymagają bardziej energetycznego pożywienia niż psy, dlatego w pierwszym okresie życia mogą mieć nawet stały dostęp do karmy po czwartym miesiącu ograniczamy posiłki do trzech razy na dobę.

lapka  5. Nauka czystości.

Na początku nie jest łatwa. Młode szczenię lub kocię jest wstanie wytrzymać bez sikania zaledwie parę godzin, czas ten wydłuża się w miarę wzrostu.

Po za tym to my musimy pokazać zwierzęciu, które miejsca służą do załatwiania się a które nie.

Najważniejsza jest obserwacja. Najczęstsze sygnały, że zwierzę potrzebuje załatwienia się to:

kręcenie się w kółko, skowyczenie/miauczenie, podenerwowanie, podwijanie ogona, drapanie podłoża i kręcenie się w miejscu (koty), podkurczanie zadu, powiększony odbyt oraz intensywne węszenie.

Jeśli zauważymy, że nasz zwierzak zachowuje się tak w miejscu gdzie nie chcielibyśmy, aby się załatwił należy mu przerwać i umieścić go w miejscu do tego przeznaczonym kuweta/gazeta lub wynieść go na pole.

Pamiętaj!, że szczenięta/kocięta załatwiają potrzeby fizjologiczne wkrótce po zakończeniu jedzenia, picia, zabawy lub snu.

Jeśli twój pupil w końcu załatwi się tam gdzie tego oczekujesz nie zapomnij nagrodzić go pochwałą, zabawą lub smakołykiem a wtedy łatwiej zapamięta lekcję.

lapka  6. Bezpieczeństwo.

Nie zawsze możemy przebywać z naszym nowym zwierzakiem 24 godziny na dobę, dlatego bardzo ważne jest aby w czasie naszej nieobecności zapewnić mu odpowiednie miejsce pobytu, które zapewni mu bezpieczeństwo.

W tym celu wyznacz w domu jedno pomieszczenie, gdzie twój pies/kot będzie umieszczany kiedy domownicy wychodzą. Powinno w nim się znaleźć miejsce do spania, miska z wodą i kuweta/gazeta do załatwiania.

Młody piesek lub kotek chętnie poznaje otaczający go świat, najczęściej jednak przez gryzienie, drapanie lub intensywne węszenie i badanie jak największej liczby miejsc.

Pamiętaj, by w wybranym pomieszczeniu nie zostawiać przedmiotów, które pies/kot mógłby pogryźć/połknąć. Warto zabezpieczyć kable elektryczne i usunąć z pokoju rośliny, gdyż duża część roślin doniczkowych (fikusy, rododendron, fiołki) jest trująca dla zwierząt.

Innym rozwiązaniem może być też odpowiedniej wielkości klatka, która w przyszłości posłuży też do prawidłowego transportu zwierzęcia samochodem.

Telefon

Przychodnia: 12 31 32 745


Kto jest na stronie

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Adres:
ul.mjr łupaszki 15 lu1
31-398 kraków
tel: 12 313 274 5

Godziny otwarcia:
pon-pt. 10:00 - 19:00
sob. 9:00 - 15:00
ndz. nieczynne

Początek strony