1 2 3

lapka  1. Podstawy żywienia.

Żywienie psów i kotów jest uzależnione przede wszystkim od wieku i stanu zdrowotnego.

  Młode zwierzęta wykazują zwiększone zapotrzebowanie na energię oraz witaminy i mikroelementy potrzebne im do prawidłowego wzrostu. Dotyczy to zwłaszcza psów ras dużych i olbrzymich, gdzie rozwój kończy się dopiero po osiągnięciu 1,5 roku życia. Dlatego jeśli decydujemy się karmić psa jedzeniem gotowanym powinniśmy zapytać weterynarza o dobór odpowiednich witamin, dzięki którym zapewnimy mu prawidłowy rozwój.

Pamiętaj! Twój pies i kot nie powinien spożywać jedzenia przeznaczonego dla ludzi, zawiera ono konserwanty i przyprawy, które mogą być przyczyną niestrawności albo nawet reakcji alergicznych.

Przygotowując posiłek dla swojego pupila, nie używaj przypraw i korzystaj z produktów nieprzetworzonych, np. (węglowodany: ryż, makaron, kasza; mięso: drobiowe, wołowe, konina, królik oraz warzywa najczęściej marchewka).

   Dobrym rozwiązaniem są też karmy gotowe, można je dobrać do wieku i wielkości psa, zawierają szczegółowe informacje co do ilości jaką należy podać na dobę. Są też odpowiednio zbilansowane, co oznacza odpowiednią zawartość białek, węglowodanów i tłuszczy na kilogram karmy.

Pamiętaj! Dobrej jakości karma powinna zawierać informację co do składu, zawartości witamin i mikroelementów oraz być dobrana do wieku i zapotrzebowań twojego psa.

  Jeśli chodzi o koty, zwierzęta te ze względu na szybszy metabolizm wykazują zwiększone zapotrzebowanie na energię i stąd kramy dla nich powinny zawierać większą zawartość tłuszczu niż dla psów. Oprócz tego zawierają też dodatek tauryny to ważny aminokwas odpowiada za prawidłowa budowę siatkówki oka, stan skóry i jest przeciwutleniaczem ograniczającym procesy starzenia. Kot nie jest wstanie sam wytworzyć tauryny i musi być ona dostarczana z pokarmem.

Pamiętaj! Nie powinno się karmić kota karmą przeznaczoną dla psów i odwrotnie, to różne grupy zwierząt i mają odmienne potrzeby.

  Ważne jest, aby nasze zwierzęta od najmłodszego przyzwyczaić do suchej karmy, oprócz wartości odżywczej wpływa ona również na higienę jamy ustnej. Przez mechaniczne oczyszczanie zębów w czasie gryzienia, zapobiega powstawaniu płytki oraz kamienia nazębnego i tym samym zapaleniu dziąseł.

Weterynarz ostrzega!

  Pies, mimo iż jest zwierzęciem mięsożernym i jego zęby przystosowane są do cięcia i miażdżenia pokarmu nie powinien dostawać kości. Dotyczy to zwłaszcza kości pochodzących od drobiu domowego. Poddane obróbce termicznej (gotowanie, smażenie) kości ptaków stają kruche i łamliwe, w trakcie gryzienia powstają bardzo ostre odłamki, które mogą nie tylko  utkwić między zębami, ale co gorsza wbić się w gardło, poranić przełyk lub jelita. Czasem ich usunięcie wymaga zastosowania u psa narkozy lub co gorsza wykonania skomplikowanego zabiegu chirurgicznego.

  Ponad to duże ilości kości w diecie prowadzą do problemów z zatwardzeniem i często są przyczyną bólów brzucha u twojego psa.

   Kot, mimo jak to się powszechnie przyjęło nie powinien dostawać mleka, zwłaszcza jako karmy podstawowej. Duże ilości mleka są przyczyną biegunek, czasem bardzo intensywnych, co jest zwłaszcza niebezpieczne dla kotów młodych i może prowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu. Wiąże się to z tym, że w miarę dorastania kotki przestają trawić laktozę (cukier zawarty w mleku), nadmiar cukru w jelicie sprzyja rozwojowi bakterii, ściąga nadmiar wody z organizmu a w wyniku wzmożonej fermentacji prowadzi do wzdęć i biegunek.

lapka  2. Podstawy pielęgnacji.

Czy wiesz, że układ powłokowy, czyli po prostu skóra, uważana jest za największy organ organizmu stanowiący od 12 do 24%  jego masy.
Pełni wiele różnych, bardzo ważnych funkcji:


a)   Jako naturalna bariera kontroluje utratę wody i elektrolitów, ogranicza wpływ czynników chemicznych, fizycznych i biologicznych.
b)   Zapewnia możliwość czucia ciepła, zimna, bólu, dotyku i świądu.
c)   Przez zmienny przepływ krwi, izolację, pocenie czy tzw. zianie (psy, koty) reguluje temperaturę ciała.
d)   Wydziela substancję nadające elastyczność i zapewniające prawidłowy wzrost włosów i naskórka.
e)   Odpowiada za syntezę witaminy D i uczestniczy w procesach odpornościowych.Dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowy wygląd skóry u twojego zwierzęcia.  Ciekawostka: skóra psów i kotów praktycznie nie zawiera gruczołów potowych (wyjątek, poduszeczki łap), te zwierzęta regulują temperaturę ciała poprzez zianie, czyli parowanie wody z powierzchni błon śluzowych, głównie języka.Jak zadbać o skórę swojego psa czy kota?Podstawę stanowi żywienie i odpowiednia pielęgnacja.
Jeśli chodzi o pielęgnację, mamy tu głównie na myśli czesanie i kąpiele.Psy i koty możemy czesać do woli, nawet codziennie. Dotyczy to zwłaszcza zwierząt o długiej szacie włosowej, dzięki temu unikniemy tworzeniu się u nich kołtunów, które czasami nie dają się rozczesać i wymagają wycięcia. Pamiętaj!, że w takiej ciasno zbitej kuli włosów łatwo umiejscawia się brud i ciała obce (gałązki, źdźbła traw, kamyczki), które mogą powodować stan zapalny skóry, poza tym ograniczony dostęp powietrza ułatwia w tym miejscu rozwój grzybów i bakterii.
Kołtun włosów stanowi też znaczną niewygodę dla zwierzęcia i często jest przyczyną samookaleczenia (drapanie, gryzienie).
Zalecamy czesać swojego psa i kota przynajmniej raz w tygodniu, wtedy łatwo dostrzeżemy każdą zmianę wyglądu skóry i zdążymy w porę zareagować.Bardzo ważna jest obserwacja, przede wszystkim po spacerze.
Po powrocie do domu obejrzyj dokładnie skórę i sierść. Zwróć szczególną uwagę na przestrzeń między palcami i poduszkami łap, podbrzusze i okolicę pach i pachwin. Należy usunąć rzepy, kłosy traw, gałązki i poszukać obecności kleszczy.Kleszcze najczęściej umiejscawiają się z przodu ciała (głowa, uszy, pachy, klatka piersiowa między przednimi łapami). Zwróć również uwagę czy podczas zabawy z kolegami twój pies/kot nie złapał pcheł.
Aby sprawdzić czy w sierści pojawiły się pchły, poszukaj ich odchodów (małe, czarne plamki na skórze), można też wyczesać psa nad wilgotną bibułą lub papierem, gdyż odchody pcheł w kontakcie z wodą stają się brunatno-czerwone.Pamiętaj! Pies lub kot może być uczulony na ślinę i odchody pcheł, w takim przypadku nawet niewielka ich liczba może powodować u niego bardzo nasilony świąd i prowadzić do ropnego zapalenia skóry.Jeśli chodzi o kąpiele, psa nie powinno się kąpać częściej niż  raz w miesiącu, o ile nie zaistnieje ku temu wyraźna potrzeba. Dla dobrze odżywionej i zadbanej skóry w zupełności wystarczy kąpiel raz dwa razy w roku.Pamiętaj! pH skóry psów jest wyższe niż u człowieka około 6,5-7 dlatego nie należy kąpać psa preparatami i szamponami przeznaczonymi dla ludzi, gdyż mogą one powodować podrażnienia. Gdy zdecydujesz się wykąpać psa zapytaj się swojego weterynarza o najlepszy szampon.Sierść kotów jest bardziej puszysta i delikatna, dlatego brud mniej do niej przylega, dużo ważniejsze jest u nich wyczesywanie niż kąpiel, którą stosujemy tylko w razie potrzeby.
Regularne szczotkowanie pomaga usuwać martwe włosy i zapobiega tworzeniu się kul włosowych, które powstają w przewodzie pokarmowym kota, w wyniku wylizywania sierści.Kiedy wiadomo, że zwierzę ma problem ze skórą?

1. Jeśli zauważysz, że pies/kot nadmiernie się drapie. W tym również po uszach, stan zapalnyuszu może też objawiać się trzepaniem głową, lub przechylaniem jej na bok.
2. Na skórze pojawiają się wykwity takie jak: strupy, grudki, wysypka, guzki, zaczerwienienia.
3. Obecność wyłysień bądź nadmierna utrata sierści.
4. Zmiana zapachu skóry.
5. Przetłuszczenie lub łupież.
6. Obecność pasożytów (kleszcze, pchły, wszy, świerzb uszny u kotów).
7. Obecność ran i zmian sączących (ropień)W każdym z wymienionych wyżej przypadków warto udać się ze zwierzęciem do Weterynarza, im wcześniej zareagujemy tym skuteczniejsze będzie leczenie i szybszy powrót do zdrowia.

Telefon

Przychodnia: 12 31 32 745


Kto jest na stronie

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Adres:
ul.mjr łupaszki 15 lu1
31-398 kraków
tel: 12 313 274 5

Godziny otwarcia:
pon-pt. 10:00 - 19:00
sob. 9:00 - 15:00
ndz. nieczynne

Początek strony